Pārlieku liels mitruma līmenis mājoklī var rasties vairāku iemeslu dēļ, kas bieži vien ir saistīti ar nepietiekamu ventilāciju, iekštelpu aktivitātēm vai problēmām ar ēkas konstrukcijām. Šeit ir galvenie faktori:

  1. Nepietiekama ventilācija: Ja mājoklis netiek regulāri vēdināts vai nav pienācīgas ventilācijas sistēmas, mitrums, kas rodas no cilvēku aktivitātēm (gatavošana, dušošanās, veļas žāvēšana), uzkrājas un nav kur izplūst. Slēgtas telpas novērš svaiga gaisa pieplūdi, kas palīdzētu izvadīt lieko mitrumu.
  2. Gatavošana un ūdens tvaiki: Gatavošanas laikā izdalās daudz ūdens tvaiku, īpaši, ja tiek gatavots ilgstoši vai lielos daudzumos. Bez piemērotas ventilācijas, šie tvaiki uzkrājas un palielina gaisa mitrumu virtuvē un citās mājokļa telpās.
  3. Dušas un vannas: Vannas istabā, kur bieži tiek izmantots silts ūdens, var rasties liels daudzums mitruma. Ja telpa nav pienācīgi vēdināta, šis mitrums var uzkrāties un izplatīties citās mājas daļās, veicinot pelējuma veidošanos un mitruma uzkrāšanos.
  4. Veļas žāvēšana iekštelpās: Ja drēbes tiek žāvētas iekštelpās, tas izdala ievērojamu daudzumu mitruma gaisā. Bez atbilstošas ventilācijas mitrums uzkrājas, īpaši slēgtās telpās, kā rezultātā rodas kondensāts un paaugstinās mitruma līmenis.
  5. Mājas konstrukcijas problēmas: Ēkas izolācija vai bojājumi, piemēram, caurules noplūdes, mitruma iekļūšana caur pamatiem vai bojāti jumti, var radīt mitruma problēmas. Slikti nosiltinātas sienas vai logi ļauj mitrumam no ārpuses iekļūt mājoklī.
  6. Kondensāts: Aukstā laikā uz neizolētām virsmām, piemēram, logiem vai sienām, var veidoties kondensāts, ja iekštelpu gaiss ir pārāk mitrs. Kondensāts rodas, kad siltais gaiss saskaras ar aukstām virsmām un uz tām nosēžas ūdens pilieni, kas ilgtermiņā var radīt mitruma problēmas.
  7. Augsnes mitrums: Mājas, kas atrodas mitrās teritorijās vai kurām ir slikta hidroizolācija, var ciest no augsta mitruma līmeņa, ko izraisa mitrums no zemes. Ja pamati vai pagrabs nav pienācīgi noslēgti, mitrums var iekļūt caur grīdām un sienām.
  8. Slikta apkures sistēma: Mājas, kurās ir nepietiekama vai nepareiza apkures sistēma, var ciest no mitruma problēmām, jo nepietiekama telpu uzsildīšana neveicina mitruma izvadīšanu un var veicināt kondensāta veidošanos.

Pārmērīgs mitrums ne tikai rada diskomfortu, bet var arī veicināt pelējuma augšanu, kas ir kaitīgs veselībai un var bojāt mājokļa konstrukcijas. Lai izvairītos no mitruma uzkrāšanās, ir svarīgi nodrošināt regulāru telpu ventilāciju, pārbaudīt ēkas hidroizolāciju un izmantot mitruma savācējus vai ventilācijas sistēmas mitrumu kontrolējošās zonās, piemēram, vannas istabās un virtuvēs.